Субота
20.04.2024
11:17
 
Сайт 7-Б класу
Каталог статей »
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [12]

Статистика

Головна » Статті » Мої статті

Фізичний розвиток і здоров'я підлітка

           Підліток. Бурхливий, нестримний ріст і розвиток, вдосконалення фізичних і розумових здібностей, формування волі, характеру, світогляду відбуваються за відносно короткий час (близько трьох років) і завершуються в юності. Підлітковий і юнацький вік об'єднують іноді однією назвою - період статевого дозрівання. Він закінчується у юнаків до 18 - 19, у дівчат - до 16 - 17 років. До цього часу повністю формуються пропорції тіла, завершується зростання і окостеніння кістяка. За період статевого дозрівання у юнаків вага тіла збільшується в середньому на 34 кг, зріст - на 35 см, окружність грудей на 25 см; у дівчат відповідно на 25 кг, на 28 см і на 18 см. Ці зміни пов'язані з напруженою діяльністю систем і органів, що регулюють процеси росту і забезпечують нормальну життєдіяльність організму. У той же час самі регулюючі системи (насамперед нервова і ендокринна) продовжують власний розвиток і формування.

Дозрівання організму - процес не простий, не завжди проходить гладко. Ось чому підлітки підлягають пильної (але не настирливої) уваги батьків, постійного контролю, а іноді, якщо не "спрацьовують" окремі ланки складного ланцюга розвитку і формування організму, і прямого втручання лікаря. У 10-річному віці фізичний розвиток хлопчиків і дівчаток приблизно однаково, але в 11 років дівчатка випереджають своїх однолітків за зростом (на 1,6 см) і вазі (на 1,7 кг). У 12 років дівчатка випереджають хлопчиків за всіма показниками: по довжині тіла (на 3,1 см), вагою (на 2,9 кг), кола та екскурсії грудної клітки (на 4,5 і 0,7 см). У 13 років ця різниця ще збільшується.

Однак у 14 років всі показники фізичного розвитку стають вище у хлопчиків. Ці відмінності пов'язані з тим, що дівчатка на 2 роки раніше хлопчиків вступають в підлітковий вік, у них раніше наступає так званий пубертатний "стрибок росту", тобто значне прискорення зростання і ваги, У дівчаток він спостерігається у віці від 10,5 до 13 років, у хлопчиків - від 12,5 до 15. Пубертатний "стрибок росту" випереджає наступ статевого дозрівання. Відбувається розвиток і підвищення діяльності залоз внутрішньої секреції, статевих органів. Статеве дозрівання наступає у дівчаток у 12,5 - 13 років, у хлопчиків - в 14 - 15 років. У цьому віці у дівчаток починаються менструації, у хлопчиків з'являються полюції.

У підлітків завершується анатомічний розвиток нервової системи. До 13 - 14 років закінчується формування рухового аналізатора, що має величезне значення для формування витривалості, спритності, необхідних у трудовій діяльності.

Викликаний ендокринною стимуляцією зростання скелетної мускулатури суттєво позначається на м'язовій силі. Так, якщо в 10 років хлопчики стискають кистьовий динамометр з силою 16 кг, то в 15 років цей показник дорівнює 35 кг; у дівчаток сила кисті руки збільшується за цей же період в середньому з 12,5 до 28 кг. Слід зазначити, що у дівчат м'язова сила досягає свого максимального розвитку до 15 років. Характерна для підлітків незграбність і незручність (що пояснюється більш швидким зростанням кісток і м'язів у довжину і тимчасовим відставанням їх розвитку в товщину) проходять у юнаків після 15 років, у дівчат - дещо раніше.

Категорія: Мої статті | Додав: Svitlanka (10.08.2017)
Переглядів: 412 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Пошук