Тема: Україна — це ми!
Мета: виховувати почуття патріотизму, любов до рідного краю, пошану до свого народу, бажання приносити користь своїй країні; розвивати громадянську свідомість, пізнавальні інтереси.
Обладнання: карта України, державні символи; картини з краєвидами; завдання для вікторини; вірші і цитати про Україну, аудіозапис пісні.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вчитель: Вітаю вас діти з початком нового навчального року!
Діти, яке сьогодні свято? (Відповіді дітей.)
Сьогодні в нашій країні свято науки і знань. Свято веселе і чудове ,бо ми живемо у вільній і незалежній державі –Україні , де всі діти й дорослі мають право на навчання ,на одержання потрібних знань. У цей вересневий день тисячі дітей і дорослих в Україні сядуть за парти , щоб навчатися. Бо ж ми прийшли у 3 тисячоліття – вік наукового прогресу, коли без знань, без науки не обійтись жодному з нас .Кожен може досягти своїх вершин у житті .Усе це нам дає наша держава.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1. Вчитель:
Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша - солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься … (Україна).
2. Вчитель: Ми живемо з вами, діти, в чарівному, надзвичайно красивому краю, який зветься Україна. Природа нашого краю дуже різноманітна і цікава. Ось погляньте на карту (Вчитель показує на карті Україну). Тут є гори Карпати і Кримські, безмежні поля і степи, озера, ріки і моря Чорне і Азовське, вікові ліси
Це наша держава, державна територія в оточенні інших більших і менших держав. А що ж таке державна територія? (Відповіді учнів). Державна територія — це частина земної кулі, яка знаходиться під суверенітетом певної держави.
А що таке суверенітет? (Відповіді учнів). Суверенітет — це незалежність, самостійність держави в її зовнішніх та внутрішніх справах.
Все це означає, що ми — незалежна вільна держава, яку ніхто не гнобить, не принижує, не нав’язує свого способу життя, іншої культури та поведінки То ж нагадаймо тему нашої бесіди: «Україна — це ми». Отож і почнемо з цього.
Учень
Поглянь навкруг! Краса вражає!
Сади, городи і ліси.
Поля з високим урожаєм.
Пташок веселі голоси.
Учениця
Зелені гори і діброви,
Озерні плеса голубі.
І різнотрав’я кольорове...
Це все належить і тобі.
Учень
Краса, що годі й описати!
Річки великі і малі...
Але про все потрібно дбати,
Бо ми — господарі землі.
Учениця
Бо ми дідів прямі нащадки,
Від нас залежить майбуття.
То ж усвідомте це спочатку,
Щоб не було в нас каяття.
Учень
Нам треба все оберігати,
Щоб зберегти красу землі.
І вже сьогодні треба дбати,
І вчитися, поки малі.
Учениця
То ж бережімо це довкілля,
Чимало можем ми зробить.
Робота краща за безділля
І нам же в цьому світі жить.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Асоціативний кущ «Україна»
2. Бесіда «Що для кожного з вас Україна?»
( Україна – це рідний дім, рідне село, мелодійна, ніжна мова, вишиванки, верба і калина…).
3. Вікторина «Наша країна - Україна»
Завдання вікторини:
- Дата прийняття акту проголошення незалежності України
(24 серпня 1991 р.)
- Український народний танець (гопак).
- Які кольори державного прапора України? (синій, жовтий)
- Назвіть найвищий законодавчий орган нашої держави. (Верховна Рада).
- Грошова одиниця України. (Гривня).
- Назва гімну України («Ще не вмерла Україна»)
- Автор слів Державного Гімну України.(П. Чубинський).
- Скільки областей має Україна? (24).
- Які моря омивають територію України (Чорне та Азовське).
- Скільки страв повинно бути за столом у Святий вечір? (Дванадцять).
- Коли було прийнято Конституцію України? (28 червня 1996 року).
- Кого називають Кобзарем?( Т.Г. Шевченко)
- Назвіть національний жіночий і чоловічий одяг.(вишита сорочка, плахта, шаровари, чоботи).
- Яку назву мала козацька держава? (Запорізька Січ)
- Найвища гора українських Карпат. (Говерла).
- Столиця України.(Київ)
- Як звали сестру Кия, Щека, Хорива? (Лебідь)
4. Робота в групах.
Вчитель: З’єднайте частини народних прислів’їв.
1. Та земля мила – де мати… (народила).
2. Хто людям добра бажає, той… (собі має).
3. Праця чоловіка годує, а лінь… (марнує).
4. Без верби і калини … (нема України).
5. Гостре словечко – коле… (сердечко).
6. Слово не горобець, вилетить - …(не піймаєш).
7. Книга вчить, …(як на світі жить).
8. Слово чемне кожному … (приємне).
9. Козацькому роду … (нема переводу).
10. Козак не боїться ні тучі …(ні грому).
11. До свого роду, хоч через… (воду).
12. Кожному мила …(своя сторона).
13. Хліб … (всьому голова).
14. За двома зайцями поженешся … (жодного не спіймаєш).
15. Хто сидить на печі…(той не їсть калачі).
16. Яблуко від яблуні …(далеко не котиться).
17. Любиш кататися -…(люби і саночки возити).
5. Державні символи. Виступи учнів.
Вчитель: Кожна держава світу має свій герб, прапор та гімн. Це символ держави. В Конституції України у ст. 20 говориться: «Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України». Символ — грецьке слово, означає «знак».
Учениця:
Гімн — це найголовніша пісня країни. Для гімну України написані слова, які виражають найсердечніші думки і прагнення нашого народу. їхній автор — український поет Павло Чубинський. До тексту підібрана ніжна і одночасно горда мелодія Михайла Вербицького. Всі найбільші свята українського народу проходять з урочистим виконанням нашого прекрасного Гімну.
Учень:
Гімн
Слова палкі, мелодія врочиста,
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста —
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна,
Хай чують всі — і друзі, й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
Від неї ясне світло навкруги.
Учень:
Український прапор. Синь українського неба і золото неозорих пшеничних ланів переніс наш народ на свій прапор. Кольори ці мають ще інше значення «мир» і «багатство», бо народ наш є мирний і трудолюбивий. Працею в поті чола здобував він славу рідній землі. Коли ж злі вороги порушували спокій народу-трударя, він ставав воїном. А синьо-жовтий прапор кликав до бою, перемоги.
Учениця:
Прапор — це державний символ,
Він є в кожної держави,
Це для всіх — ознака сили.
Це для всіх — ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм,
Синє — небо, жовте — жито,
Прапор свій оберігаєм,
Він — святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині,
Ми навіки є народом:
Українським в Україні.
Учениця:
Наш народ має герб — тризуб. Це старовинний знак. Багато століть тому запровадив його в Україні київський князь Володимир Мономах. Княжий тризуб зображає старовинну зброю. Нею наші прадіди мужньо билися з численними ворогами, виборювали волю для свого народу.
Учень:
Герб
Наш герб — тризуб, це воля, сила,
Наш герб — тризуб! Недоля нас косила,
Та ми зросли, ми є, ми завжди будем,
Добро і пісню несемо ми людям.
IV. Підведення підсумків.
Вчитель: Діти, любіть свою Батьківщину, свою рідну неньку, Вона вас зростила. Шануйте наші державні символи, бо вони є ознакою нашої держави і несуть в собі нашу історію.Всі ми зробимо свою Україну сильною, процвітаючою, щасливою і світлою, бо ж Україна — це ми!
( Звучить аудіозапис пісні)
Україна - це ти
Музика - Тіна Кароль, слова - Тіна Кароль та Микола Бровченко
Моє ім'я - Батьківщина.
Лелеки легке крило.
Моє ім'я - Україна.
І сонечка тепло.
Моє ім'я - Вишиванка.
Я хрестик на полотні.
Моє ім'я - синє небо.
Я сонях малий під ним.
Татові слова.
Україна - це я.
Мамині пісні.
Україна - це ти.
Моє ім'я - Степ широкий.
Моє ім'я - Хліба смак.
Останній шкільний дзвіночок.
Над сивим Дніпром туман.
Моє ім'я - то Надія.
Моє ім'я - то Любов.
Моє ім'я - чиста мрія.
И віра, що з нами Бог.
Татові слова.
Україна - це я.
Мамині пісні.
Україна - це ти.(2х)
Моє ім'я - колискова...
Моє ім'я - то є Воля...
Моє ім'я - то Родина...
Моє ім'я - добре Слово...
Що збереже цей світ.
Татові слова.
Україна - це я.
Мамині пісні.
Україна - це ти.
|